Twój problem

Trądzik

Trądzik pospolity należy do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Cierpi na niego ponad 80% osób w wieku 13-21 lata. Przybywa nam jednak grupa pacjentów po 30, 40 roku życia, których trądzik również atakuje. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób skóry.
Trądzik pojawiający się u osób po 30 roku życia nazywany jest trądzikiem po-młodzieńczym. Jest to przewlekła choroba zapalna ujść gruczołów łojowych charakteryzująca się powstawaniem zaskórników, krost, grudek, torbieli a w konsekwencji również blizn. Najczęściej dotyczy skóry twarzy, szyi, karku i dekoltu. Mimo, iż trądzik nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia często bywa poważnym problem stającym się niekiedy przyczyną zaburzeń psychicznych.
Najbardziej charakterystyczną cechą skóry trądzikowej, jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych a więc dotyczy cery tłustej. Niemniej jednak trądzik pojawia się również w przypadku cery mieszanej, gdzie obok silnie łojotokowych obszarów (np. strefa T – czoło, nos, broda), występują strefy o charakterze cery normalnej. Znaczącą rolę w kaskadzie zmian przypisuje się również hormonom, zwłaszcza androgenom mającym wpływ min. na wielkość gruczołów łojowych i intensywność wydzielania sebum.

Pięknoteka
Obrzeżna 1c lok 4U3
02-691 Warszawa

pon. - pt.
10:00 - 20:00
sob.
09:00 - 15:00